Skip to content

58 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Sep 7, 2004

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
38%
Improvement Value:$144,900
62%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+0.2%
2024$7,055+1.1%
2023$6,980+0.0%
2022$6,977-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5384, Page 764Recorded9/16/2004

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 4774, Page 520Recorded5/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 1929