Skip to content

68 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block6
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-S-CL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
36%
Improvement Value:$161,800
64%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+0.2%
2024$7,624+1.1%
2023$7,543+0.0%
2022$7,540-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,335DeedBook 17311, Page 1530Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$287,500

To:

DeedBook 5412, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1924