Skip to content

285 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block70
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
29%
Improvement Value:$292,900
71%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811-0.0%
2024$12,815+1.0%
2023$12,693-0.3%
2022$12,725-0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 5531, Page 772

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 5003, Page 477

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 3838, Page 121

Property Sale

Sale
$106,000

To:

DeedBook 3814, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1910