Skip to content

263 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 27, 1990

Property Information

Block70
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF&B3G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
29%
Improvement Value:$215,200
71%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+0.2%
2024$8,596+1.1%
2023$8,505+0.0%
2022$8,502-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

DeedBook 3799, Page 914Recorded6/5/1989

Property Built

Built

Year Built: 1969