Skip to content

267 Watson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2009

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block72
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningS-1D
Sq Footage2,007
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
35%
Improvement Value:$171,200
65%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+0.2%
2024$7,871+1.1%
2023$7,787+0.0%
2022$7,784-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,007DeedBook 17653, Page 1487Recorded10/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft857DeedBook 5737, Page 829Recorded10/25/2006