Skip to content

332-334 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1968

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 2, 2002

Property Information

Block72
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF&B&S
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
22%
Improvement Value:$337,900
78%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,042+0.2%
2024$13,017+1.1%
2023$12,878+0.0%
2022$12,874-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 5129, Page 98Recorded12/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1968