Skip to content

276 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block74
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SB5G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
28%
Improvement Value:$284,200
72%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,875+0.2%
2024$11,851+1.1%
2023$11,725+0.0%
2022$11,721-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904