Skip to content

264 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block74
Lot49
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SCB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
32%
Improvement Value:$195,200
68%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+0.2%
2024$8,654+1.1%
2023$8,562+4.8%
2022$8,166-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 17738, Page 1009Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1899