Skip to content

217 Paterson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block17
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
36%
Improvement Value:$163,100
64%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+0.2%
2024$7,627+1.1%
2023$7,546+0.0%
2022$7,543-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 5992, Page 824Recorded10/10/2008

Property Built

Built

Year Built: 1890