Skip to content

181 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block83
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
38%
Improvement Value:$140,300
62%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+0.2%
2024$6,826+1.1%
2023$6,753+0.0%
2022$6,751-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 17629, Page 1985Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5381, Page 250

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5381, Page 250Recorded9/9/2004

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 4487, Page 531Recorded3/24/1998

Property Sale

Sale
$15,100

From:

To:

DeedBook 4416, Page 124Recorded6/6/1997

Property Built

Built

Year Built: 1901