Skip to content

190 Sherman St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block84
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
33%
Improvement Value:$176,200
67%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+0.2%
2024$7,907+1.1%
2023$7,823+0.0%
2022$7,820-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911