Skip to content

196 Sherman St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Apr 6, 2011

Property Information

Block84
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
33%
Improvement Value:$179,400
67%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+0.2%
2024$8,003+1.1%
2023$7,918+0.0%
2022$7,916-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 6248, Page 194Recorded4/14/2011

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 5811, Page 599Recorded4/27/2007

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 4841, Page 676Recorded11/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1911