Skip to content

500 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1930
Industrial

Last Sale Price
$9,542,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1SCB, WHS
Dwellings---
ZoningS-1A
Sq Footage---
Acreage5.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,220,300
26%
Improvement Value:$3,423,600
74%
Total Assessment$4,643,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$125,080+3.9%
2024$120,440+1.1%
2023$119,160+0.0%
2022$119,120-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$9,542,000

To:

DeedBook 19752, Page 1735

Property Built

Built

Year Built: 1930