Skip to content

525 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningS-1A
Sq Footage1,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
37%
Improvement Value:$127,300
63%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+0.2%
2024$6,067+1.1%
2023$6,003+0.0%
2022$6,001-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 19757, Page 1017

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 3732, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1929