Skip to content

577 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Industrial

Last Sale Price
$135,000,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionFENCE/PAVING
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage21.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,301,300
100%
Improvement Value:$48,000
0%
Total Assessment$11,349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$649,584+3.9%
2024$625,487+1.1%
2023$618,840+0.0%
2022$618,632-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000,000

To:

DeedBook 19260, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$30,784,900

From:

To:

DeedBook 6529, Page 561Recorded12/23/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel