Skip to content

458 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block94
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings---
ZoningS-1B
Sq Footage12,000
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
27%
Improvement Value:$802,300
73%
Total Assessment$1,104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,547+3.9%
2024$33,266+1.1%
2023$32,912+0.0%
2022$32,901+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft12,000DeedBook 17461, Page 291Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$1,655,000

From:

To:

Recorded2/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1986