Skip to content

107-109 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Date
Dec 4, 2004

Property Information

Block1001
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
28%
Improvement Value:$455,600
72%
Total Assessment$628,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,837-9.9%
2024$10,915+34.5%
2023$8,113+16.5%
2022$6,965+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8443, Page 1204

Property Built

Built

Year Built: 1940