Skip to content

139 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block1001
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
37%
Improvement Value:$223,800
63%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+11.1%
2024$4,919+37.5%
2023$3,579+9.7%
2022$3,262+14.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9204, Page 8180NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930