Skip to content

146 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2008

Last Sale Price
$192,400
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block1101
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
28%
Improvement Value:$349,600
72%
Total Assessment$484,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,708+6.1%
2024$7,262+32.9%
2023$5,465+10.2%
2022$4,961+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,400

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 9178, Page 6887Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 9118, Page 5618NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008