Skip to content

159 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block1103
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
31%
Improvement Value:$242,600
69%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475+10.0%
2024$4,978+33.6%
2023$3,727+17.7%
2022$3,166+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8734, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 1936