Skip to content

122 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2013

Property Information

Block1103
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
36%
Improvement Value:$194,900
64%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+19.9%
2024$3,924+37.1%
2023$2,861+11.1%
2022$2,575+15.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 8927, Page 192

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8672, Page 7349

Property Built

Built

Year Built: 1920