Skip to content

145 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block1103
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
29%
Improvement Value:$268,300
71%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+9.2%
2024$5,397+35.6%
2023$3,980+11.8%
2022$3,561+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 8284, Page 2760

Property Built

Built

Year Built: 1920