Skip to content

135 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block1103
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
42%
Improvement Value:$189,100
58%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+10.9%
2024$4,493+40.0%
2023$3,209+10.9%
2022$2,893+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,106DeedBook 9512, Page 4074NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,106DeedBook 9013, Page 8566NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960