Skip to content

116 Union AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block1205
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
36%
Improvement Value:$178,800
64%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,026+21.0%
2024$3,327+33.5%
2023$2,492+10.9%
2022$2,248+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9167, Page 4443NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/24/2016

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

DeedBook 5573, Page 158Recorded2/4/1997

Property Built

Built

Year Built: 1990