Skip to content

1120 Springwood AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block803
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
33%
Improvement Value:$165,900
67%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,621+30.7%
2024$2,770+32.1%
2023$2,097+13.0%
2022$1,855+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9396, Page 2127NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9213, Page 3911NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975