Skip to content

1223 Washington AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$2,625
Last Sale Date
Mar 1, 2000

Property Information

Block1301
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,395+127.3%
2024$614+51.2%
2023$406+7.0%
2022$380+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,625
DeedBook 5916, Page 622