Skip to content

1251-1253 Washington AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1967
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2012

Property Information

Block1301
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
19%
Improvement Value:$703,800
81%
Total Assessment$863,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,341+2.9%
2024$12,971+28.5%
2023$10,091-1.8%
2022$10,282-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967