Skip to content

37 Jersey StreetAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$400
Last Sale Date
Jan 8, 1997

Property Information

Block1301
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,194+47.4%
2024$810+51.2%
2023$536+5.3%
2022$509+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400
DeedBook 5571, Page 385