Skip to content

419 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block1303
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
46%
Improvement Value:$186,000
54%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243+23.0%
2024$4,264+38.7%
2023$3,073+9.8%
2022$2,799+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 8380, Page 5936

Property Built

Built

Year Built: 1925