Skip to content

1209 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block1303
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
31%
Improvement Value:$224,200
69%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,021+11.1%
2024$4,517+33.2%
2023$3,391+18.2%
2022$2,868+14.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925