Skip to content

1229 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block1303
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
40%
Improvement Value:$174,100
60%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,433+20.6%
2024$3,675+36.9%
2023$2,684+10.4%
2022$2,432+15.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9271, Page 1963NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930