Skip to content

1307 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$52,800
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block1303
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
39%
Improvement Value:$178,700
61%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,507+14.5%
2024$3,938+36.0%
2023$2,895+12.1%
2022$2,583+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$52,800
DeedBook 8323, Page 2267

Property Built

Built

Year Built: 1920