Skip to content

1405 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jan 20, 2014

Property Information

Block1303
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
29%
Improvement Value:$312,900
71%
Total Assessment$440,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,872-0.3%
2024$6,891+27.2%
2023$5,416+17.9%
2022$4,596+7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9053, Page 9118Recorded1/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930