Skip to content

1234 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1402
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,900
39%
Improvement Value:$237,000
61%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+12.8%
2024$5,343+37.1%
2023$3,896+10.6%
2022$3,522+12.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925