Skip to content

1222 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block1402
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
30%
Improvement Value:$291,900
70%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481-2.5%
2024$6,649+34.3%
2023$4,952+61.0%
2022$3,076+13.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9501, Page 66NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9438, Page 9598Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8315, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1920