Skip to content

1290 Washington AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block1403
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
46%
Improvement Value:$145,800
54%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,121+13.1%
2024$3,642+30.1%
2023$2,800+11.7%
2022$2,506+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 8824, Page 1806

Property Built

Built

Year Built: 1925