Skip to content

1278 Washington AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block1403
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
36%
Improvement Value:$223,700
64%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+18.4%
2024$4,550+17.8%
2023$3,862+3.1%
2022$3,747+7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9578, Page 5337Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9269, Page 3684Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 8450, Page 8822

Property Built

Built

Year Built: 1920