Skip to content

1124 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Apr 26, 2000

Property Information

Block1604
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
39%
Improvement Value:$300,000
61%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+10.4%
2024$6,867+23.2%
2023$5,576+10.3%
2022$5,057+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5931, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1920