Skip to content

1126 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jun 16, 2005

Property Information

Block1604
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2S 2-FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
41%
Improvement Value:$270,800
59%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+12.3%
2024$6,331+24.4%
2023$5,089+13.5%
2022$4,486+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 8475, Page 3190

Property Built

Built

Year Built: 1975