Skip to content

605 Pine StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block1605
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
44%
Improvement Value:$275,800
56%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+12.3%
2024$6,733+25.0%
2023$5,388+13.5%
2022$4,749+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8467, Page 2808

Property Built

Built

Year Built: 1930