Skip to content

1207 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block1704
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2SF Q
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,300
60%
Improvement Value:$283,300
40%
Total Assessment$708,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,417+15.0%
2024$9,055+28.6%
2023$7,040+8.0%
2022$6,519-18.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 9098, Page 6546Recorded2/3/2015

Property Sale

Sale
$170,200

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9089, Page 7408NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920