Skip to content

1205 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Mar 8, 1996

Property Information

Block1704
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2SF Q
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,300
53%
Improvement Value:$371,300
47%
Total Assessment$796,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,840+6.4%
2024$11,127+22.9%
2023$9,055+9.0%
2022$8,308+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5487, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1925