Skip to content

1209 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2008

Property Information

Block1705
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SAL Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,200
56%
Improvement Value:$272,500
44%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+11.1%
2024$8,231+27.4%
2023$6,462+6.7%
2022$6,057+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930