Skip to content

1220 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1953

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1705
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,300
65%
Improvement Value:$210,500
35%
Total Assessment$594,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+11.5%
2024$7,523+41.8%
2023$5,304+6.4%
2022$4,987+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953