Skip to content

1316 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2007

Property Information

Block1802
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SS Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
52%
Improvement Value:$502,700
48%
Total Assessment$1,056,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738+11.7%
2024$14,093+22.0%
2023$11,548+6.6%
2022$10,833+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920