Skip to content

1307 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block1802
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,200
58%
Improvement Value:$253,000
42%
Total Assessment$598,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,826+12.3%
2024$7,858+27.8%
2023$6,148+6.6%
2022$5,765+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9312, Page 5697NU CodePartial parcel (6)Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8413, Page 8555

Property Built

Built

Year Built: 1920