Skip to content

1143 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block1603
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
48%
Improvement Value:$177,900
52%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,327+12.2%
2024$4,749+30.7%
2023$3,634+11.6%
2022$3,257+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 8384, Page 1609

Property Built

Built

Year Built: 1920