Skip to content

817 Drummond AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block1902
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,600
51%
Improvement Value:$343,300
49%
Total Assessment$706,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,353+8.9%
2024$9,505+26.8%
2023$7,494+6.5%
2022$7,036+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 9645, Page 5108Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$390,111

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 9175, Page 8466NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 8903, Page 9415

Property Built

Built

Year Built: 1920