Skip to content

801 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block1905
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SS Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,300
61%
Improvement Value:$206,400
39%
Total Assessment$529,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+13.8%
2024$7,240+30.3%
2023$5,558+6.4%
2022$5,223+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 9593, Page 2089Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9202, Page 5055NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8331, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1930