Skip to content

1104 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block2008
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$354,100
68%
Improvement Value:$168,500
32%
Total Assessment$522,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+13.9%
2024$6,663+32.4%
2023$5,034+6.5%
2022$4,725+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft804DeedBook 9767, Page 1487Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 9383, Page 8786NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft612DeedBook 8761, Page 3899Recorded3/11/2009

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5394, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1955